Dolar50,0576▲ 0,06Euro56,5262▲ 0,50Gram Altın6.634,80▲ 1,52Çeyrek Altın10.681,97▲ 0,00BIST 10011.478,13▲ 4,12
Girişİstanbul--:--:--
İstanbul Post
GÜNDEM

İstanbul'da baraj doluluk oranları ne kadar oldu: iki baraj hâlâ yüzde 5'in altında, hangileri?

·1.134 okunma·Selin Ilgaz
İstanbul'da baraj doluluk oranları ne kadar oldu: iki baraj hâlâ yüzde 5'in altında, hangileri?
Paylaş
NOVA AI

İSKİ'nin 4 Kasım Çarşamba günü paylaştığı verilere göre İstanbul baraj doluluk oranları ortalamada yüzde 54,75 seviyesine ulaştı. Bir önceki ölçümde bu rakam yüzde 54,17'ydi. Son haftalarda yağan sağanaklar İstanbul'un su tablosunu epey toparladı, ama baraj baraj bakınca manzara hiç de eşit değil: biri yüzde 90'ı aşmış durumda, ikisi ise hâlâ yüzde 5'in bile altında.

İstanbul baraj doluluk oranları ne kadar?

Genel doluluk yüzde 54,75. İSKİ baraj doluluk verilerine göre ekim başında yaklaşık yüzde 39 olan oran, bir ayda yaklaşık 15,75 puan yükseldi. Aradaki farkı büyük ölçüde sonbahar yağışları açtı. İstanbul'daki son sağanak dalgası da bu tabloyu besleyenler arasında. Yani kentin barajlarındaki toplam su, yarının üzerine çıktı; ama bu rakam bir ortalama, her barajın kendi hikâyesi aşağıda.

İSKİ baraj doluluk oranları baraj baraj kaç?

İSKİ'nin 4 Kasım tarihli verisinde on barajın doluluğu şöyle sıralandı:

  • Darlık: yüzde 90,34
  • Ömerli: yüzde 78,83
  • Alibey: yüzde 72,12
  • Elmalı: yüzde 67,98
  • Istrancalar: yüzde 59,77
  • Terkos: yüzde 40,49
  • Sazlıdere: yüzde 34,64
  • Büyükçekmece: yüzde 33,03
  • Kazandere: yüzde 4,32
  • Pabuçdere: yüzde 3,08

Liste, doluluk oranına göre en yüksekten en düşüğe doğru dizildi. En üstteki Darlık ile en alttaki Pabuçdere arasında 87 puanı aşan bir fark var.

Baraj doluluk oranları yüzde 70'in üzerinde olan barajlar hangileri?

Üç baraj bu eşiğin üstünde: Darlık, Ömerli ve Alibey. Darlık yüzde 90,34 ile listenin zirvesinde, Ömerli yüzde 78,83, Alibey ise yüzde 72,12 ile onu izliyor. Elmalı yüzde 67,98 ile eşiğin hemen altında kaldı. Istrancalar yüzde 59,77'yle yarının üzerinde. Terkos yüzde 40,49, Sazlıdere yüzde 34,64 ve Büyükçekmece yüzde 33,03 ile üçte bir ile yüzde 40 bandında seyrediyor. Üstteki üç ile alttaki iki baraj arasında kalan beş baraj ise yüzde 33 ile 68 arasında dağılıyor; yani tablonun orta kısmı ne tam dolu ne de boş.

Yüzde 5'in altında kalan iki baraj hangisi?

Cevap Pabuçdere ve Kazandere. Pabuçdere yüzde 3,08, Kazandere yüzde 4,32 doluluğa sahip. Ekim başından bu yana ortalamayı yukarı çeken yağışlara rağmen bu iki baraj hâlâ yüzde 5'in altında duruyor.

İstanbul baraj doluluk oranları son dakika verisi sizi nasıl etkiler?

Ortalama yüzde 54,75 demek, İstanbul barajlarındaki suyun yarıdan fazlasının dolu olduğu demek. Ama bu ortalama, Darlık ve Ömerli gibi dolu barajların seviyesi ile Pabuçdere ve Kazandere gibi neredeyse boş barajların seviyesini aynı rakamda topluyor. Bu yüzden tek bir ortalamaya değil, on barajın tek tek seviyesine bakmak daha doğru bir resim veriyor. İSKİ baraj doluluk oranlarını günlük olarak paylaşıyor ve yukarıdaki rakamlar 4 Kasım ölçümüne ait. 5 Kasım ölçümü paylaşıldığında oranlar küçük de olsa değişecek; ekim başından bu yana yükselen çizginin sürüp sürmeyeceğini önümüzdeki günlerdeki yağışlar belirleyecek.

Son dakika haberleri anında

İstanbul Post'u X'te takip edin — @istanbulpost26

Takip Et
Reklam
Nursan Spor
Spor zemini & çelik konstrüksiyon — 2013'ten beri
Teklif Al
NOVA AI robotuYAPAY ZEKA AJANSINOVA AIweb tasarım · yazılım · otomasyonnovaajans.tr